Aktuálne opatrenia v Kaplnke

Aktuálne opatrenia v Kaplnke

22.9.2021

Predchádzajúca vlna pandémie ochorenia COVID-19 nás všetkých o mnoho pripravila, mnohí pri nej stratili to najcennejšie – život. O tretej vlne s delta variantom, na začiatku ktorej práve stojíme, skúsenosti z iných krajín i odborníci u nás aj vo svete zhodne tvrdia, že bude, vlastne už je z istého uhla pohľadu ničivejšia, rýchlejšia, ťažšie sa jej dá vyhnúť – a  že je nebezpečná najmä pre ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní. Za schôdzke tímu Kaplnky sme dlho diskutovali o tom, ako Kaplnka upraví pravidlá na svojich nedeľných bohoslužbách, aby bolo čo najmenej ľudí vystavených riziku nákazy. Nebolo to ľahké rozhodovanie, lebo situácia je zložitá. Ale vedeli sme, že chceme byť v maximálnej miere zodpovední. Preto sme pristúpili k takémuto záveru: Od nedele 26. 9. majú prístup na bohoslužby Kaplnky iba plne očkovaní, pričom deti pod dvanásť rokov sa posudzujú podľa rodičov. (Čiže päťročné dieťa zaočkovaných rodičov sa vníma ako by bolo vakcinované.) Pred vstupom do budovy sa od tejto nedele budú aj kontrolovať COVID pasy – na mobiloch či na papieri.

Brali sme do úvahy aj to, že musíme byť ohľaduplní k tým, ktorý nás vzali pod svoju strechu – teda študentom a zamestnancom bilgymu. Sme presvedčení, že týmto rozhodnutím nechránime v prvom rade očkovaných – tých chráni vakcína, ale berieme ohľad a prejavujeme zodpovednosť najmä voči neočkovaným, ktorí by sa pri osobnom kontakte mohli nakaziť. Toto opatrenie platí zatiaľ do odvolania, ak majú lekári, epidemiológovia a matematici pravdu, vianočné sviatky už budú pokojnejšie a zrelé na to, aby sme nastolené pravidlá upravili. Pevne veríme, že naše spoločenstvo túto skúšku prekoná v zdraví telesnom i duševnom, a aj vzťahovom. Nahrávky z bohoslužieb budú dostupné na internete ako doteraz. Tím Kaplnky sa snaží, aby sa rozbehlo aj streamovanie nedeľných stretnutí, čo by umožnilo záujemcom byť v spojení s komunitou aspoň online v priamom prenose. Držme si navzájom palce! 

 

 Poznámka: 

Za plne očkovanú osobu sa považuje: 

a) osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou, 

b) osoba najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou, 

c) osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID 19, alebo 

d) osoba do 12 rokov veku.